مولکول های آلی در مریخ

مریخ نورد کنجکاوی

نشانه هایی از مولکول های آلی که سنگ بنای حیات کربنی به شمار می روند در مریخ پیدا شد!

مریخ نورد کنجکاوی

astronomers.ir

 

در کنفرانس خبری که شب گذشته برگزار شد ناسا اعلام کرد که کاوشگر «کنجکاوی» مولکول های آلی را بر سطح مریخ و در سنگ هایی با سن ۳٫۵ میلیارد سال شناسایی کرده است.

گرچه باید توجه داشته باشیم این کشف هیچ شواهدی از وجود زندگی بر مریخ را به ما نشان نمی دهد اما گامی بسیار مهم و در فهم و درک بهتر ما از مریخ و پیشینه آن خواهد بود.

گاز متان در زمین عمدتا توسط موجودات زنده بوجود می آید اما تا جایی که میدانیم منشا وجود گاز متان در مریخ کاملا توسط فرایند های زمین شناختی رخ می دهد که در عین حال برای موجودات مریخی نیز سازگار خواهد بود.

 

البته به گفته کریس وبستر، پژوهشگر ارشJPL ما به طور قطع احتمال بوجود آمدن این ترکیبات با منشا زیست شناختی را رد نمیکنیم و همچنین این ایده را دنبال خواهیم کرد، بنابراین این کشف برای اخترزیست شناسان بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.

غلظت متان در زمین به مقدار قابل توجه ۱۸۵۰ قسمت در میلیارد است(ppb) است.

تیم وبستر و همکارانش در طول ۵ سال توسط ابزار طیف سنج لیزی کنجکاوی(TLS) دریافتند که میزان متان موجود در جو مریخ در فصل های مریخی متفاوت است و از ۰٫۲۴ppb تا ۰٫۶۵ppb تغییر میکند. این وابستگی شدید غلطت متان به فصل ها نشان می دهد که منشا متان به منابعی زیر سطح مریخ وابسته است و به این صورت عامل شهاب سنگ ها یا گرد و غبار به عنوان منبع متان رد شد.

تیم وبستر معتقد هستند که گاز متان به طور مداوم از مخازن زیرزمینی نشت می کند و پس از رسیدن به سطح مریخ به ذرات خاک متصل می شود و در فصل گرما بیشتر متان از این ذرات آزاد می شود و به هوا منتقل می شود.

اما هنوز منابع زیر سطحی که منشا متان هستن ناشناخته باقی مانده و نیازمند تحقیقات بیشتر هستند.

چرخه متان بر سطح مریخ به طوز فصلی تغییر می کند

تغییرات فصلی غلظت گاز متان در مریخ

 

مولکول های آلی در مریخ

 

وبستر اذعان کرد: هنوز نمیدانیم منشا متان چیست؟ این گاز می تواند توسط میکروب ها تولید شود اما فرآیند های زمین شناختی نظیر واکنش آب گرم با انواع خاصی از سنگ ها نیز می توانند به عنوان منشا دیگری برای گاز متان به شمار روند. در چند هفته از اواخر سال ۲۰۱۳ تا اوایل ۲۰۱۴ یک اتفاق عجیب رخ داد و سطح متان به طور ناگهانی به ۷ppb رسید که هنوز پاسخ موجهی برای این افزایش ناگهانی داده نشده است.

منبع:

space

دیدگاهتان را بنویسید