گزارش جشنواره نجوم قشم، ویژه خورشید گرفتگی ۵ دی ماه ۱۳۹۸

جشنواره نجوم قشم

جشنواره نجوم قشم

با نزدیک شدن به روز های خورشید گرفتگی ۵ دی ماه، حوالی آبان به پیشنهاد فرزاد اشکر، برنامه ریزی هایی برای برگزاری سومین جشنواره نجوم قشم آغاز شد. همه منجمانی که حدود ۱۰ سال پیش در دو جشنواره قبلی نجوم قشم شرکت داشتند خاطرات خوش و به یادماندنی از این جشنواره داشتند، این بار هم تصمیم داشتیم با توجه به شرایط مناسب رصدی خورشید گرفتگی در جزیره زیبای قشم و همچنین وضعیت مناسب جوی و فصل مناسب برای سفر به قشم سومین جشنواره را با همکاری سازمان منطقه آزاد قشم برگزار کنیم. بنابراین برنامه ریزی ها انجام شد و با پیگیری های متعدد سازمان منطقه آزاد و سازمان فضایی ایران به عنوان حامیان اصلی این جشنواره وارد میدان شدند.

دبیر اصلی جشنواره، جناب آقای فرزاد اشکر و دبیر علمی جشنواره جناب آقای محمد حسین طالع زاده تعیین شد و برنامه ریزی برای حضور اساتید گرانقدر از جمله: استاد اسدالله قمری نژاد، امیرحسین ابوالفتح، امیررضا کامکار، محمد صادق حیاتی و دکتر سپهر اربابی صورت گرفت.

موسسه بیکران هستی از لارستان، گروه نجوم نوا شیراز، گروه آموزشی زانکو و خانه نجوم اهواز به عنوان حامیان برنامه بار اجرایی و تامین تجهیزات رصدی برنامه را بر عهده گرفتند.